Ochrona domu przed wyładowaniami atmosferycznymi

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
20 lutego 2016
Jesteśmy licencjonowanym instalatorem Nice
17 września 2017
Pokaż wszystko

Ochrona domu przed wyładowaniami atmosferycznymi

Wyładowania atmosferyczne jednych pasjonują, drugich przerażają, a jeszcze innym są całkowicie obojętne. Teoretycznie są one naturalnym zjawiskiem pogodowym, występującym ze szczególnym natężeniem w okresie od wiosny do lata. Dlatego tak wiele osób nie reaguje na ich pojawienie się i nawet nie zastanawia się nad tym, by ochronić przed ich działaniem swój dom, a także posiadany sprzęt elektryczny.

Piorun – realne zagrożenie

Pioruny są niczym innym jak wyładowaniem elektrycznym, które zachodzi pomiędzy naelektryzowanymi naturalnymi elementami. Mogą być nimi chmury, ale często także do wyładowania dochodzi pomiędzy chmurami, a ziemią.

Pozostawiając swój dom lub mieszkanie bez odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem piorunów, możemy mieć do czynienia z przykrymi konsekwencjami. Pioruny przedostają się do mieszkania za pośrednictwem instalacji elektrycznych, instalacji telefonowej, bądź sieci internetowej. Może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu elektrycznego, w wyniku przepięcia, czyli poprzez powstanie pola magnetycznego zwiększającego napięcie w znajdującej się w pobliżu instalacji elektrycznej.

Ochrona przed piorunami

Gdy tylko istnieje realne zagrożenie wystąpienia burzy w naszej okolicy, wszelki posiadany sprzęt elektroniczny (komputery, laptopy), najlepiej jest wyłączyć z gniazdka elektrycznego. Ponadto jeśli komputer posiada połączenie z Internetem za pośrednictwem zewnętrznej anteny, to także należy przerwać łączność urządzenia z anteną.

Sprzęty AGD, takie jak lodówki, zamrażarki, zmywarki, nie mają wpisanego aż tak dużego ryzyka jak urządzenia RTV. Jednak dla ich bezpieczeństwa na czas burzy lepiej jest odłączyć je od gniazdek elektrycznych. Nie mówiąc już o tym, że w czasie wyładowań wskazane jest zrezygnowanie z wszelkich prac przy ich użyciu.

Często ulegamy złudzeniom, że jeśli do naszego mieszkania zostanie odcięty dopływ prądu, na przykład w wyniku awarii linii lub stacji transformatorowych, wtedy nie musimy stosować się do powyższych zachowań. Niestety nadal nasze urządzenia są wciąż narażone na niszczące działanie ze strony piorunów.

Piorunochron

Budynki mieszkalne, takie jak domy jednorodzinne, nie mają nałożonego obowiązku posiadania piorunochrona. Jest on potrzebny do ochrony samego budynku przed działaniem piorunów, a dokładniej przed wywołaniem ewentualnego pożaru. Jednakże piorunochron w sam sobie nie jest zabezpieczeniem dla sprzętów elektrycznych posiadanych w domu. Jeśli piorun uderzy w piorunochron, to nadal może dojść do zaindukowania przepięcia.

Zdjęcie: FreeImages.com