Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę?

Ochrona domu przed wyładowaniami atmosferycznymi
5 lutego 2016
Pokaż wszystko

Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę?

Cenisz sobie komfort i wygodę w każdym aspekcie swojego życia? Na pewno prędzej, czy później zainteresujesz się zainstalowaniem napędu w bramie garażowej. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na szybkie i bezproblemowe garażowanie bez wychodzenia z auta. W ten sposób nieprzyjemności pogodowy i zyskujesz cenny czas, zwłaszcza jeśli spieszysz się do pracy. Ważnym aspektem przemawiającym za posiadaniem bramy garażowej z napędem jest bezpieczeństwo Twoich dzieci, które pod Twoją nieobecność mogłyby samodzielnie wysiąść z pojazdu lub mocno nabroić.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Nie obejdzie się bez poznania kilku technicznych kwestii. Na jakie parametry powinieneś zwrócić szczególna uwagę? Do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Prędkość przesuwu – najczęściej spotyka się 12 cm/s (zawsze podaje się w centymetrach na sekundę)
  • Siła ciągnięcia i pchania – wyrażana w Newtonach, parametr uzależniony jest od ciężaru bramy, waha się od 400 do nawet 1200 N
  • Napęd sterowany drogą radiową – optymalną częstotliwością jest 433,92 MHz, dzięki czemu nie będzie dochodziło do otwierania bramy bez naszej kontroli

Czym wyróżnia się dobry napęd bramy garażowej?

Decydując się na zakup bramy garażowej z napędem, bądź podłączenie automatyki po pewnym czasie, warto mieć na uwadze kilka czynników, które zapewnią długą eksploatację, komfort użytkowania, a także brak niezadowolenia z dokonanego wyboru.

Abyś czerpał satysfakcję z zainstalowanej automatyki w bramie garażowej przyjrzyj się, jak wybrany przez Ciebie napęd zaopatruje się w kolejnych aspektach:

  • Bezpieczeństwo i bezawaryjność – Istotny jest tutaj napęd renomowanego producenta, który posiada wszystkie potrzebne certyfikaty wypuszczenia napędów na rynek. Jednocześnie bezpieczne oraz bezawaryjne korzystanie zapewni instalacja automatyki przez doświadczonego fachowca.
  • Awaryjne otwieranie bramy – Jest to bardzo duże udogodnienie polegające na wysprzęgleniu napędy zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Takie rozwiązanie przydaje się, jeśli zabraknie zasilania.
  • Opcja jednoczesnego sterowania napędem bramy wjazdowej oraz garażowej – przy użyciu jednego pilota możemy otwierać zarówno bramę wjazdową, jak i również garaż
  • Dobór napędu do posiadanego typu bramy – Nie każdy napęd pasuje do każdego typu bramy. Optymalnie poszukiwać można napędu uniwersalnego pasującego do każdego rodzaju bramy, co pozwoli uniknąć wymiany całego systemu, jeśli będziesz zmuszony do wymiany samych drzwi. Jednak pamiętaj, że do bram segmentowych bocznych, a także do bramy rozwieralnej nie można zamontować tradycyjnego napędu.

Podstawowe błędy

Najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie napędu w dłuższym odstępie czasu od zakupu bramy garażowej. Drugą sporna kwestią jest różnica producentów pomiędzy bramą, a automatyką.

Na pewno decydując się na takie kroki sugerujesz się przede wszystkim swoimi możliwościami finansowymi. Zakupienie całego kompletu nie zalicza się przecież do tanich inwestycji. Jednak zgodność producentów pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemności w czasie korzystania z automatyki bramy garażowej.

Głównym zagrożeniem korzystania z kombinacji różnych elementów jest szybsza eksploatacja automatyki i ryzyko niedopasowania parametrów napędu do drzwi garażowych. Ponadto mogą powstawać nieprzyjemne zgrzyty podczas otwierania i zamykania bramy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru najlepszego napędu warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą Ci przy wyborze automatyki oraz zajmą się jej profesjonalną instalacją.